o-nas oferta sklep galeria portretowanie kontakt
JESTEŚ TUTAJ:   Strona głowna OfertaLeczenie zwierząt
 • Zajmujemy się leczeniem zwierząt towarzyszących we wszystkich dziedzinach zdrowia tj. neurologia, kardiologia, okulistyka, choroby wewnętrzne, ortopedia i chirurgia. Leczenie prowadzimy na zasadzie ambulatoryjnej lub, jeżeli wymaga tego dobro pacjenta, w naszym szpitalu.

   

  Medycyna regeneracyjna - nowoczesna forma leczenia z wykorzystaniem komórek macierzystych.

  Dwa lata temu Przychodnia Vita i Animal wdrożyła w postępowanie terapeutyczne leczenie przy pomocy komórek macierzystych. Nie możemy się jeszcze pochwalić wieloletnim w tej dziedzinie doświadczeniem, jednak chętnie podzielimy się doświadczeniem z tych kilkunastu miesięcy pracy z komórkami.
  Czym są komórki macierzyste?
  Komórki Macierzyste (łac. Stem Cell ) towarzyszą nam od samego początku naszego życia tj. formy embrionalnej i mogą zamieniać się we wszystkie rodzaje komórek stanowiąc budowę poszczególnych tkanek i narządów. W trakcie rozwoju płodowego komórki powoli tracą możliwość różnicowania się, aby w końcu pojawić się jako Komórki Macierzyste Somatyczne, które mogą dać początek kilku różnym typom komórek. Właśnie te komórki somatyczne są obecnie wykorzystywane w terapiach naprawczych tzn. wszędzie tam, gdzie sam organizm dość słabo radzi sobie z naprawą uszkodzeń będących wynikiem : urazów, starzenia się, czy procesów zwyrodnieniowych, dających duże ograniczenia w funkcjonowaniu narządów.
  Taki sposób leczenia nazywany jest medycyną regeneracyjną, a główną jej zaletą - oprócz spektakularnych efektów leczniczych - jest to, że wykorzystuje procesy zachodzące w naturalny sposób w naszych organizmach. Mimo, iż komórki macierzyste mają takie niesamowite zdolności, to nie są one nieśmiertelne. Im organizm starszy tym mniejsza ilość komórek macierzystych, a ich zdolność do podziału słabsza. Nie można zatem przyjąć, że ich jednorazowe podanie spowoduje, że dany narząd będzie nieśmiertelny, ale jesteśmy w stanie w dużym stopniu naprawić uszkodzenia, które w narządzie powstały. Nasza praktyka skupia się na podawaniu komórek izolowanych przez warszawskie Labolatorium Regenvet , które pozyskuje je z tkanki tłuszczowej młodych, zdrowych psów w trakcie rutynowych zabiegów chirurgicznych. Nie ma więc potrzeby narażania na dodatkowe obciążenie zabiegiem pacjenta, któremu mamy zamiar takie komórki podać. Dzięki tej metodzie można też uzyskać bardzo wysoką koncentrację komórek macierzystych, co niewątpliwie czyni ją wysoce skuteczną. Mimo, iż komórki pochodzą od innego dawcy, to ich wysoka specyficzność powoduje, że organizm biorcy akceptuje je i nie pojawiają się reakcje związane z odrzuceniem.
  Nasze dotychczasowe doświadczenie opiera się na leczeniu pacjentów, u których zostały zdiagnozowane zmiany zwyrodnieniowe będące następstwem urazów mechanicznych, wad genetycznych (dyskopatia), czy chorób zwyrodnieniowych. We wszystkich przypadkach badanie kliniczne jest poparte dodatkowo diagnostyką RTG, rezonansu magnetycznego oraz badaniem krwi, w celu jednoznacznego potwierdzenia diagnozy. Większość pacjentów trafiła do naszej przychodni już jako przypadki zdiagnozowane, kiedy dotychczasowa terapia dla właścicieli nie jest zadowalająca. Nie trafił do nas żaden przypadek terminalny, więc „cudownym wstań i biegaj” pochwalić się nie możemy. Sama terapia jest wysoce skuteczna, w różnym stopniu przynosząca poprawę kliniczną, jednak nie należy traktować jej w kategoriach cudu, więc poszukujących cudów odsyłam do innych instytucji:)
  Komórki podawane są w zależności od zakwalifikowania pacjenta dostawowo (najczęściej kilka stawów) dożylnie lub w kombinacji. W żadnym przypadku nie mieliśmy do czynienia z ujemnym działaniem preparatu, a wszystkie przypadki przyniosły poprawę kliniczną. Zabieg wszczepiania komórek jest wykonywany w czasowej sedacji i po jego zakończeniu wybudzone zwierzę wraca do domu. Nie podajemy żadnych dodatkowych leków a jedynym zaleceniem pozabiegowym jest nie forsowanie pacjenta, a utrzymywanie w umiarkowanym ruchu.
  Wzmianka ta ma na celu przedstawienie jedynie ogólnego zarysu nowych możliwości, jakie daje obecnie medycyna weterynaryjna. Przestrzegam zawsze przed leczeniem na podstawie internetu, nic bowiem nie jest w stanie zastąpić wizyty u lekarza. Dopiero w bezpośrednim kontakcie z pacjentem można skutecznie dobrać właściwą dla indywidualnego przypadku terapię.

  Wszystkiego Dobrego
  Zdzisław Rak
  lek. med. wet
  specjalista chirurg

DreamPress - CMS OSI GO3.pl